Televizní antény a DVB-T2

Televizní antény a DVB-T2

Stavíte dům a uvažujete o montáži nové televizní antény, nebo máte problémy se stávajícím televizním příjmem ve vašem domě?

Zajišťujeme kompletní montáže televizních antén pro rodinné domy, bytové domy, hotely, chaty, chalupy a administrativní budovy společně s jejich správou a dohledem. Dále zajišťujeme opravy a servis stávajících rozvodů včetně měření síly a kvality signálu. Provádíme montáže anténních stožárů a stojanových trojnožek na rovné střechy. Nejste si jisti, nebo potřebujete pouze poradit? Tak neváhejte zavolat a my vám rádi pomůžeme.

Přechod na nové vysílání DVB-T2

Stále častěji se na nás zákazníci obrací s dotazy ohledně nového standardu vysílaní pozemní digitální televize DVB-T2. Vzhledem k tomu, že informacím, které se šíří směrem k veřejnosti, ne každý rozumí, pokusíme se v následujícím článku vysvětlit co to DVB-T2 je, proč se vlastně na tento nový standard vysílání přechází a co nám to přinese.

Co je to DVB-T2?
DVB-T2 je nový nastupující standard digitálního televizního vysílání prostřednictvím sítě pozemních vysílačů. V budoucnu tento standard nahradí současné DVB-T, ze kterého vychází. Stejně jako v DVB-T i v DVB-T2 jsou programy seskupovány do tzv. multiplexů. Přechod na DVB-T2 má být realizován prostřednictvím tří přechodových sítí (dvě celoplošné: Česká televize, České Radiokomunikace a jedna regionální síť).

 

Jaké jsou výhody DVB-T2 a proč se na něj přechází?
Pro pozemní televizní vysílání byly původně vyhrazeny frekvence 470-865 MHz. Značná část těchto frekvencí již byla odebrána ve prospěch mobilních operátorů a jejich LTE internetu. Jedná se o tzv. 1. digitální dividendu (přechodné období, ve kterém se uvolňují původní frekvence pro nové digitální technologie), po které pozemnímu televiznímu vysílání zůstaly frekvence 470-790 MHz. Nyní je v běhu 2. digitální dividenda, která televiznímu vysílání odebere další část frekvencí a omezí pásmo na 470-694 MHz.

Uvedené zmenšení “prostoru” pro televizní vysílání je také hlavním důvodem přechodu na DVB-T2. Výhodou DVB-T2 jsou totiž nové kompresní standardy, díky kterým se zmenšuje velikost vysílaných dat. Výsledkem je buď možnost umístit do jednoho multiplexu více televizních programů (bez ztráty kvality) nebo možnost vysílat v lepší kvalitě – HD případně i Ultra HD rozlišení.
Další výhoda vyplývá z té předchozí – přechod na DVB-T2 a uvolnění části pásma pro služby mobilních operátorů nám přinese rozšíření LTE internetu a dalších služeb.
A pokud bude upřednostněna kvalita před kvantitou, mohli bychom se těšit i na lepší obraz – vysoké rozlišení.

Informace, že pokrytí signálem DVB-T2 bude horší než DVB-T, která se v souvislosti s přechodem na DVB-T2 objevuje, není pravda.

Jaké jsou nevýhody DVB-T2?
DVB-T2 bude oproti DVB-T náročnější na kvalitu přijímaného signálu – liší se totiž svými parametry (vnitřní modulace, ochranný interval nebo korekce chyb (FEC).
Současná zařízení vybavená tunery pro příjem DVB-T nelze pro příjem DVB-T2 použít. Diváci si tak budou muset (samozřejmě pouze v případě, že chtějí televizní signál přijímat z pozemních vysílačů) zakoupit buď nový televizor se zabudovaným tunerem, případně doplnit svoje stávající zařízení o set-top box.

Co potřebuji pro příjem DVB-T2?
Pro příjem DVB-T2 potřebujete televizor s vestavěným DVB-T2 tunerem nebo set-top box. To ale samo o sobě nestačí – daný přístroj musí podporovat také kódování H.265/HEVC. HEVC je zkratka pro High Efficiency Video Coding, což je standard videoformátu, který snižuje datový tok bez ztráty obrazové kvality.

 

Pokud máte zájem o tuto službu, nebo potřebujete pouze poradit, neváhejte nás kontaktovat